Busta byla instalována na náves 5. 10. 1913
Pískovcová socha světce na vysokém podstavci
Kopie barokní sochy bohyně květů flóry od sochaře a řezbáře Antonína Brauna, synovce M. B. Brauna, byla před kulturní dům osazena 9. 11. 1983. Kopii zhotovil a daroval Čisté akademický sochař a restaurátor Miroslav Vajchr, jehož rod z Čisté pochází. Socha byla z podstavce u KD odvezena poté, co jí 12. 2. 2006 dva opilí návštěvníci diskotéky ulomili hlavu. Do své dílny si ji odvezl kameník Bartoloměj Štěrba, sochu opravil, avšak dosud se do Čisté nevrátila. Zastupitelé zvažovali, že bude umístěna na bezpečnější místo do parku za školou, v současnosti se však spíše přiklánějí k názoru, že by měla být vrácena na původní sokl u kulturního domu.
Původní socha Panny Marie stávala na podstavci (zachován dodnes) na okraji obce při pravé straně silnice z Čisté do Všesulova. Postavena byla roku 1887 nákladem manželů Venclových. Podle Stanislavovy obecní kroniky, který odkazuje na rodinnou kroniku Františka Zábranského z čp. 79, byla socha koupena v sasku za 150 zl. a podstavec byl zhotoven z přílepského pískovce. Slavnostně vysvěcena byla 30. května 1887 za účasti místních spolků, družiček a věřících. Na opravu sochy podle poslední vůle Barbory Venclové z čp. 40 (zemřela 5. února 1898) odkázala obci Čistá 100 zl., zároveň byla obec zavázána k rozsvěcení světla na svátek Panny Marie. Ovšem v roce 1930 bylo zjištěno, že odkaz není v účtech obce z let 1898-1901 nikde uveden, a proto není jisté, jestli bylo oněch 100 zl. vůbec obci vyplaceno. Václav Korb ve svém soupisu památek o soše píše: na křižovatce silnice do Všesulova a polní cesty na Vidom stojí pískovcová, silně zvětralá a poškozená socha. Na přední straně podstavce býval vytesaný nápis: Panno Maria, pros za nás. Na zadní straně bývalo jméno věnovatelů (manželé Venclovi) i kameníka (Wachtl, Přílepy.) V roce 1975 už ale nápisy na podstavci chyběly, oprýskaly. Ještě v roce 1997, kdy sepsal Tomáš Bednařík publikaci Historické památky Rrakovnicka, stála socha na svém původním místě. V následujících letech byla ukradena, zůstal z ní jen podstavec. Obec Čistá nechala zhotovit novou sochu s podstavcem a umístila je na návrší před kostelem sv. Václava. 25. 7. 2008 byla slavnostně požehnána. Autorem nové sochy, která není replikou, ale volnou tvorbou, je kameník Bartoloměj Štěrba.
Podle nápisu na podstavci byla socha postavena roku 1725 čisteckým farářem Ferdinandem Křepickým. Roku 1732 byla dobrořečena jeho následovníkem Bartolomějem Scheerbaumem. Od té doby byla již několikrát opravena – např. roku 1832 díky dobrovolným darům, roku 1863 díky iniciativě Leopolda Gutha. Václav Kočka publikoval ve svých Dějinách politického okresu kralovického svéráznou domněnku. Jedná se podle něj nikoli o sv. Jana Nepomuckého, ale o mistra Jana Husa. Místo krucifixu údajně držel světec v pravé ruce kalich a při jeho odnětí byla ruka sochy uražena až k zápěstí. Svoji teorii opírá o fakt, že nápis na podstavci sice hovoří o svatém Janovi, ovšem není jasné o kterém. Irena Bukačová a Jiří Fák ve své knize Paměť krajiny, soupis drobných památek Kožlanska a Chříčska, píše, že se u této sochy konal oktáv v předvečer svátku Jana Nepomuckého a u této příležitosti vždy byla zkrášlena květinami a byl u ní postaven provizorní oltář. V 80. letech 19. století byla socha popisována jako věkem sešlá a je rovněž zmiňováno, že na její ochranu nebo udržování není ustanovena žádná nadace, proto je opravována jen z dobrovolných darů. Václav Korb ji v roce 1975 popisuje jako dobře zachovanou.