Roubená usedlost na pravém břehu řeky Berounky. V minulosti byl u samoty přívoz.
Zděná třípodlažní budova špejcharu se sedlovou střechou
Dům má pouze kulturně-historický význam. Do bývalého hotelu U modré hvězdy údajně chodíval na obědy básník Jaroslav Vrchlický při svých návštěvách otcova hrobu v Čisté. Před první světovou válkou hotel navštívili při svém putování po západních Čechách spisovatelé Jaroslav Hašek a Zdeněk Matěj Kuděj. Kuděj tuto návštěvu popsal v románu Ve dvou se to lépe táhne. Podle Šnajdaufovy obecní kroniky býval v hotelu v době první světové války válečný lazaret a vojáci, kteří zde zemřeli, byli pohřbíváni na místním hřbitově.
Radnice byla postavena v letech 1827-1830. Stavěl ji mistr František Šafránek z Rakovníka. Podle Václava Kočky dodal měšťan Ferdinand Rusý na stavbu radnice 80 000 cihel, které nadělal v hořejším rybníce. Věžní hodiny postavil roku 1831 kovář Josef Vodrážka z Kalivod a ze Mšece. Na radnici byl v prvním patře hostinec s tanečním sálem. Zde zahajoval svoji činnost místní spolek divadelních ochotníků. V přízemí byly radní místnosti a obecní šatlava. Později docházelo při využívání místností k různým změnám. Byla zde mj. i pošta, byt sládka pivovaru (s radnicí sousedil) s výčepem, úřadovna místní záložny, byt obecního strážníka... V současnosti se zde v patře nacházejí kanceláře obecního úřadu, v přízemí je knihovna, obřadní síň a veřejné WC. Na východní straně radnice jsou umístěny pamětní desky ze švédské žuly, na nichž jsou jména 52 čisteckých hrdinů, kteří padli v 1. světové válce. Desky zde byly zasazeny roku 1928 a pod nimi bývala malá okrasná zahrádka s kovaným plůtkem. V jejím místě byla roku 1995 zasazena na sokl budovy nová pamětní deska obětem 2. světové války. Slavnostně odhalena byla 6. května. Je na ní osmnáct jmen, většinou židovských obyvatel umučených v koncentračním táboře. Mezi nimi i rodina Viktora Arnsteina, majitele čisteckého mlýna. Jména na pamětních deskách viz kniha Osudy v kameni od Václava Krůty a Tomáše Bednaříka.
Školní budova byla otevřena roku 1926. Náklad na její výstavbu činil 1 377 000 korun. Škola měla pět tříd obecné, tři třídy měšťanské a dvě třídy všeobecné živnostenské školy pokračovací. U školy byla zřízena velká záhrada, hřiště a budouvou pro ředitele a učitele. V roce 1937 o ní J. Janata v brožuře Město Čistá a okolí píše, že by měšťanská škola měla být proměněna na školu obvodovou, jejíž obvod by zaujímal 12 okolních obcí. Po 2. světové válce byla na budovu instalována pamětní deska na památku bývalého ředitele Augustina Nachtigala, který byl umučen v koncentračním táboře v Osvětimi.