Právo ohradit se zděnými hradbami obdržel Rakovník v roce 1471, se stavbou se však začalo až v roce 1516 a nebyla nikdy dokončena. Opevnění vybudované v šestnáctém století se skládalo z kamenné hradby, neohrazeného parkánu a příkopu, napouštěného na většině svého obvodu v případě potřeby vodou. Asi šest metrů vysoká hradba vrcholila krytým dřevěným ochozem a byla ve vcelku pravidelných intervalech 60-90 metrů zpevněna půlkruhovými, dovnitř otevřenými baštami. Postupem času hradby poničeny živelními pohromami (povodně) nebo zbořeny. Zachováno jen několik krátkých úseků.
Postavena v roce 1516 na místě stržené, dřevěné Zákostelské brány. Stavbou brány zahájena stavba kamenných městských hradeb. Bránu stavěl kameník Jan, krov svázal mistr Jakub Městecký. Do dnešní podoby upravena brána v roce 1903 stavitelem Ed. Sochorem z Prahy podle návrhu architekta L. Láblera. V současnosti umístěna v interiéru expozice o historii rakovnických ostrostřelců.
Stavba věže zahájena v roce 1517, v roce 1524 věž omítnuta. Věž stavěl pražský mistr Jan Chochola. Na stavbu použit pískovec z Hlavačova a Tuchořic, opuka z Mutějovic a vápno ze Džbánu. Cihly pálil městský cihlář a Pavel Skalník a Klatovský. V roce 1522 dokončena stavba zdí, rok nato osadil mistr Vít kamenný ochoz, do jehož podprsníku vytesal znaky městských cechů. V roce 1524 věž omítnuta mistrem Vítem, krov vázal mistr Jakub. Střecha pokryta břidlicí z Rabštejna mistrem Kunratem z Mělníka a mistrem Adamem. V následujících stoletích několikrát opravována, v roce 1849 připojen k vazbě přístřešek nad ochozem. Ten odstraněn při poslední velké opravě věže v letech 1905/6 stavitelem Ed. Sochorem z prahy podle návrhu architekta L. Láblera. Původní podprsník s cechovními znaky umístěn v lapidáriu muzea. V současnosti využívána věž jako vyhlídková, v interiéru umístěna expozice gotických deskových oltářních obrazů a fotografií starého Rakovníka.