Pověst ztotožnuje studnu u domu čp. 146 se studánkou, z níž se při lovu ve zdejších lesích napil sv. Václav a podle jejíž čisté vody pak pojmenoval tehdy bezejmennou ves Čistá. Na protějším domu čp. 147 byl na omítce mezi okny namalován obraz sv. Václava, který tuto pověst o založení Čisté připomínal. Václav Korb v roce 1975 zmiňuje, že byl před časem zabílen. V roce 2009 postavil před studní zdejší divadelní soubor tyl výklenkovou kapličku (zatím neomítnutá), jako dárek obci k výročí 970 let jejího trvání.
V obecních kronikách není o původu kapličky žádný záznam, dosud nebyl vypátrán ani z jiných pramenů. Kronika pouze v roce 1934 uvádí, že je zanedbaná. Václav Korb ji ve svém soupisu z roku 1975 popisuje jako zděnou, dobře zachovanou a udržovanou. I. Bukačová a J. Fák uvádějí v soupisu drobných památek „Paměť krajiny“, že je kaplička vyznačena pouze ve speciální mapě z 1. poloviny 20. století. Dále, že přibližně kolem roku 1900 byla opravena, vyzdobena obrázky a opatřena železnou mřížkou.
Zděná barokní kaplička. Její dominantou je prostorný výklenek v němž kdysi bývala socha světce. Dnes je prostor prázdný. Kaplička je zanedbaná.
Zděná výklenková kaplička, jednoduchá barokní stavba s velkým (dnes již prázdným) výklenkem.
Nově opravená nízká výklenková kaplička s taškovou stříškou a výmalbou