Karlova Ves - Týřov - Oupořský potok
Evropsky významná lokalita soustavy NATURA 2000
Vyčkejte prosím, nahrávám mapu
Rozsáhlý soubor zachovalých bučin, suťových lesů, dubohabřin i teplomilných doubrav; společenstev skal, pohyblivých sutí a tzv. křivoklátských pleší. Členité území tvořené příkrými svahy na pravém břehu Berounky, stinnými hlubokými údolími jejích přítoků Oupoře a Prostředního potoka v kontrastu s vrcholy a skalními výchozy porostlými teplomilnými společenstvy (Velká i Malá Pleš, Týřovické skály, Vápenný a Vysoký vrch). Lesy mají z velké části (především v území obou NPR a jejich okolí) přirozenou druhovou a věkovou strukturu.
Rozsáhlý soubor zachovalých bučin, suťových lesů, dubohabřin i teplomilných doubrav; společenstev skal, pohyblivých sutí a tzv. křivoklátských pleší.
V popisované lokalitě převažují květnaté bučiny (Tilio cordatae- Fagetum), na svazích suťové lesy (Aceri- Carpinetum) - místy s tisem červeným. Doprovázeny jsou dubohabřinami (Melampyro nemorosi- Carpinetum), kyselými bučinami (Luzulo- Fagetum), i kyselými doubravami (Luzulo albidae- Quercetum), na temenech svahů pak teplomilnými doubravami (Sorbo- Quercetum); v extrémních podmínkách i reliktními bory (Cladonio- Pinetum). Údolím Oupoře prochází pás jasano-olšového luhu (Stellario- Alnetum glutinosae).
Na skalních výchozech nacházíme mozaiku vegetace mělkých půd (Jasiono montanae- Festucetum ovinae) s efemery a sukulenty (Polytricho piliferi- Scleranthetum perennis), druhy skalních štěrbin (Woodsio ilvensis- Asplenietum septentrionalis) i společenstva s kostřavou sivou (Alysso saxatilis- Festucetum pallentis), spolu s teplomilnými křovinami (Junipero communis- Cotoneastretum integerrimae). Na prudkých svazích se vyskytují též pohyblivé sutě (Senecioni sylvatici- Galeopsietum ladani).
U Kouřimecké rybárny je jeden ze vzácně zachovalých typů ovsíkových luk (as. Potentillo albae- Festucetum rubrae). Lesní společenstva v území se mění podle polohy od chladných suťových lesů na dnech údolí, přes dubohabřiny až k teplomilným a zakrslým doubravám, které na extrémních plochách přecházejí v lesostepi a skalní stepi. Mimo území obou NPR se pak nacházejí kulturní porosty. Potoky mají bystřinný charakter se střídáním rychle proudících úseků a tůní a jsou obývány faunou typickou pro pstruhové vody.
Ve vztahu k chráněnému fenoménu: Lesní porosty se zachovanou druhovou a věkovou strukturou, s dostatečnou nabídkou starých stromů. Oupořský potok – přirozeně proudící potok, rybářsky neobhospodařovaný, s bohatým společenstvem ryb a makrozoobentosu. Pískovna Skočová – odtěžená pískovna, postupně zarůstající náletem, v prohlubeninách tůně s mokřadní vegetací.
PK je charakterizován velkým množstvím společenstev – převážně lesních, ale významná jsou také křovištní např. Ribeso alpini- Rosetum pendulinae, společenstva otevřených sutí např. s Lunaria rediviva, vegetace skalních štěrbin s Woodsia ilvensis, množství teplomilných skalních společenstev a společenstva termofilních lemů např. s Dictamnus albus.
Pro vědu je významné společenstvo Antherico- Callunetum na Týřovických skalách a Velké Pleši, jež zde bylo popsáno jako první nález v ČR (Kolbek 1985). Rovněž byla odtud pro vědu popsána nová subasociace Pulsatillo pratensis- Festucetum valesiacae thymetosum pulegioidis, která se jinde v ČR nevyskytuje.
Z bryologického hlediska je nejvýznamnější výskyt játrovky Riccia ciliifera na pleších. NPR Týřov (bez přesnější lokalizace) – měsíčnicová javořina (Lunario- Aceretum), roklinová udatnová javořina (Arunco- Aceretum), lipová bučina (Tilio cordatae- Fagetum), spol. s mochnou písečnou a kostřavou sivou na mírných skalnatých svazích silikátových substrátů (Potentillo arenariae- Festucetum pallentis), druhově bohaté spol. s prvosenkou jarní a pěchavou vápnomilnou (Primulo veris- Seslerietum calcariae), teplomilné lemové spol. s třemdavou bílou (Geranio- Dictamnetum), lemové termofilní spol. s dobromyslem obecným a tolitou lékařskou (Origano vulgaris- Vincetoxicetum hirundinariae).
Týřovické skály – teplomilné křoviny s trnkou (Ligustro- Prunetum poetosum nemoralis), dubohabřiny (Melampyro- Carpinetum primuletosum veris), habrová javořina (Aceri- Carpinetum aegopodietosum, A.- C. festucetosum altissimae), kamejková doubrava (Torilido- Qercetum petreae), společenstvo jarních efemér s rozrazilem Dillenovým (Gageo bohemicae- Veronicetum dillenii), štěrbinové společenstvo skal s kapradinkou skalní (Woodsio ilvensis- Asplenietum trichomanis), suťové porosty s konopicí úzkolistou (Chaenorhino- Galeopsietum angustifoliae), suťové společenstvo se starčkem lesním a konopicí širolistou (Senecioni sylvatici- Galeopsietum ladani), společenstvo s chmerkem vytrvalým (Polytricho piliferi- Scleranthetum perennis), spol. s tařicí skalní na výslunných skalách (Alysso saxatilis- Festucetum pallentis), spol. kostřavy walliské a koniklece lučního (Pulsatillo pratensis- Festucetum valesiacae thymetosum pulegioidis), spol. smělku tuhého a kavylu Ivanova (Koelerio macranthae- Stipetum joanis), teplomilné lemové společenstvo se skalníkem celokrajným (společenstvo Geranium sanguineum-Cotoneaster integerrimus), lemové společenstvo s vikví lesní v bukovém stupni (Vicietum sylvaticae), acidofilní keříčkové společenstvo s bělozářkou liliovitou a vřesem (Antherico-Callunetum).
Vosník v NPR Týřov – křoviny rybízu alpského a růže převislé (Ribeso alpini-Rosetum pendulinae) (nexerotermní skalní a suťové biotopy).
Údolí Úpořského potoka – křoviny rybízu alpského a růže převislé (Ribeso alpini-Rosetum pendulinae), ptačincová olšina resp. olšová jasenina (Stellario- Alnetum glutinosae lunarietosum), dubohabřiny (Melampyro nemorosi-Carpinetum ulmetosum), kamejková doubrava (Torilido-Qercetum petreae), reliktní jestřábníkový acidofilní bor (Hieracio pallidi-Pinetum), suťové porosty s konopicí úzkolistou (Chaenorhino-Galeopsietum angustifoliae), teplomilné lemové společenstvo se smldníkem jelením (Peucedanetum cervariae) .
Krkavčiny – pěchavová lipina (Seslerio albicans-Tilietum cordatae), kamejková doubrava (Torilido- Qercetum petreae), smolničková doubrava (Viscario-Qercetum), spol. s tařicí skalní na výslunných skalách (Alysso saxatilis-Festucetum pallentis), spol. netřesku výběžkatého a strdivky transsilvánské na skalnatých výchozech silikátových hornin (Melico transsilvanicae-Sempervivetum soboliferi).
Vysoký vrch - lipová bučina (Tilio cordatae-Fagetum), společenstvo s pavincem horským na mělkých silikátových půdách (Jasiono montanae-Festucetum ovinae), spol. s ostřicí nízkou a kostřavou žlábkovitou (Carici humilis-Festucetum sulcatae).
U tří skal - lipová bučina (Tilio cordatae-Fagetum), biková bučina (Luzulo-Fagetum).
Vápenný vrch - lipová bučina (Tilio cordatae-Fagetum), subxerofilní zakrslá doubrava (Sorbo torminalis- Qercetum).
NPR Velká Pleš - lipová bučina (Tilio cordatae-Fagetum), štěrbinové společenstvo skal s kapradinkou skalní (Woodsio ilvensis- Asplenietum trichomanis), společenstvo s psinečkem tuhým na primitivních půdách křivoklátských pleší (Agrostietum coarctatae), spol. kostřavy walliské a koniklece lučního (Pulsatillo pratensis-Festucetum valesiacae thymetosum pulegioidis), acidofilní keříčkové společenstvo s bělozářkou liliovitou a vřesem (Antherico-Callunetum).
Louka u Kouřimecké rybárny – kostřavová louka s mochnou bílou (Potentillo albae-Festucetum rubrae) - velmi starý luční typ z doby předintenzivního hospodaření, vyvíjející se v horních částech nivy Berounky na vyvýšeninách s písčitější půdou, hostící řadu vzácných druhů (Orchis ustulata, O.morio).
Potok Oupoř – jedna z nejvýznamnějších a velmi zachovalých lokalit raka kamenáče v ČR. Pískovna Skočová – významná lokalita kuňky žlutobřiché. Zachované lesy jsou dobrým útočištěm pro kovaříka Limoniscus violaceus, významné refugium xylofágního hmyzu.
K této památce nemáme žádné související video. Budeme rádi, když sem přidáte svoje.